Кухнята на българските ашомерци

 

מטבח השומרים הבולגרים

Хранителните навици на хората са изключително различни и понякога странни. Има значителна разлика в хранителния режим на различните хора, но това често зависи и от мястото където живеят. Например в Исландия е нормално да се яде вонящ викински деликатес от риба, който е забранен да се качва в самолетите поради силната си миразма, а ние сефарадските еврви сме свикнали да ядем пастел и чикур.

Храненето трябва да е балансирано, пълноценно и добре разпределено. Но тук в ашомера смятаме, че освен да ядем с цел добра грижа за тялото, трябва да се храним и за наслада на душата. Затова сега ще разгледаме няколко любими храни, които топлят душите на нашите приятели.

Попитахме 10 мадриха…

Първата категория храни са трите ,,С“ в менюто Ви, а именно Супа, Салата и разбира се Сладолед.

За любима Супа бе номинирана не коя да е, а именно крем супата, като сред фаворитите бяха крем супа от броколи, картофи и любимата стара класика с крутони.

Като истински Шопи нямаше как да не изберем Шопската салата, но на второ място с много малка разлика е салатата Цезар.

От последната категория – Сладолед бе избран сладолед с шоколад, но там имаше най-много разнообразие. Ето Ви малко вдъхновение, ако някога Ви се прииска да пробвате нов вкус сладолед: сладолед с лимон, манго, ягода, мента с шоколад, нирвана с бисквити, но и винаги може да заложите на сигурно, като си поръчате ванилия или йогурт.

За съжаление, ако огладнеете в кена няма много претенденти да Ви сготвят, тъй като според проучването ни 60% от мадрихите не обичат да готвят, но за сметка на това Ви изготвиха няколко обедни менюта на достъпната цена до 6,40лв, всичко от което може да бъде закупено в близост до кена.

За най-гладните предлагаме бургер + безалкохолна напитка, два сандвича по 2,80 и вода, среден дюнер с айрян или меню от била, включващо питка от 0,50, салата за 2,50 и кюфтета за 2,00лв. Естествено винаги има и възможността за хляб и маргарин цял ден или нудъли.

За най-странно ястие бяха номинирани охлюви и кактуси, но за още по-странна комбинация от храни на пето място бе поставена комбинацията от кисели краставички с кетчуп. Предпоследно място печели чипс с пастет. На трето място позиционирахме интересното съчетание от сладолед с пържени картофки. На второ място е киселата краставичка с фъстъчено масло.

Скъпи ейлон, ако някога сте се чудили защо вашите прекрасни мадрихи Меган и Боби са толкова яки и забавни, то отговорът е че вероятно има нещо извънземно в тях. Наистина отличителна и може би не особено препоръчително странна комбинация е

,, филия с пастет и шоколад отгоре“, която печели първото място в нашата скромна класация.

Отговорът на въпроса за любима еврейска храна бе доста оспорван, но накрая бяха номинирани с еднакъв  резултат на първо място мацата и халата. Веднага след тях с минимална разлика са ушите на Аман. На трето, но не на последно място са ориенталските специалитети – фалафели с хумус.

На въпроса как харесвате боба си естествено бе отговорено с наденица и топъл, но също е харесван гъст, запържен и разбира се като на баба.

За финал в нашата малка игра попитахме 10 мадрихи дали се слага първо млякото или клрнфлейкса?

Моля барабани… И отговора е, че 70% си слагат първо корнфлейкса и после млякото. Ако имате различно мнение моля да не го споделяте. Благодаря!

Докато вълненията около Коледа отминават и започваме подготовката за Нова година, тук празнуваме и Ханука, която е цели осем дена подаръци и вкусни храни. В разгара на най-светлия еврейски празник искаме да споделим една лесна рецепта за вкусни суфганиоти.

Суфганиот са малки пържени понички с пълнеж от сладко, традиционно от череши или вишни(може и шоколад), обилно поръсени с пудра захар и канела. Невероятно ароматни и пухкави, само няколко от тях са достатъчни, за да заситят и най-изгладнелият човек. Задължително е да се сервират и изядат още топли и пресни, защото веднъж изстинали губят прекрасният си вкус.

Продукти за 12-14 понички:

2 ч.ч. бяло брашно

1 пакетче 7 гр. суха мая или ¼ кубче жива

1 яйце, на стайна температура

щипка сол

1 с.л. кристална захар

90-100 мл. прясно мляко, на стайна температура

олио за пърженето

За плънката:

2-3 с.л. сладко

За поръсване:

¼ ч.ч. пудра захар

1 ч.л. канела

Приготовление:

Брашното се пресява и в него се прави кладенче, в което се слага яйцето, маята, 1 с.л. захар и млякото. От продуктите се замесва тесто, като ако е необходимо се добавя още малко мляко, така че тестото да стане на пипане като „мекото на ухото”. Тестото се омесва, докато стане гладко, покрива се с кърпа и се оставя да втаса. Когато увеличи двойно обема си, от него се оформят топчета с диаметър около 3 сантиметра. Всяко топче се прави на диск с дебелина 4-5 мм, като се притиска с длани. В средата на всеки диск се слага по малко сладко и след това краищата се събират и притискат добре, така че сладкото да не изтече и се оформят топчета.

В дълбок съд се загрява олио, така че поничките при пърженето да са изцяло или почти изцяло покрити от него. Олиото се загрява до температура в която кубче за хляб със страна 2.5 см. да порозовее за около 60-70 секунди.

Поничките се пържат до златисто, след това се изваждат върху кухненска хартия, за да попие излишната мазнина.

В найлонов плик се смесва пудрата захар и канелата. Поничките се слагат вътре, пликът се завързва добре и се разтръсква, така че пудрата захар да ги покрие от всякъде равномерно.

Сподели