Еврейската общност празнува Ханука – празникът на светлината. Това е един от най-важните еврейски празници. Четете надолу и ще разберете защо! 🙂
Кога празнуваме Ханука?
Той се отбелязва на 25 ден от месец Кислев по еврейския календар. Tази година се пада от залез слънце на 28 ноември до нощта на 6 декември.
През следващите години Ханука ще се пада:
Ханука 2022 година се пада от залез слънце на 18 декември 2022 година до нощта на 26 декември 2022 година.
Ханука 2023 година се пада от залез слънце на 7 декември 2023 година до нощта на 15 декември 2023 година.
Ханука 2024 година се пада от залез слънце на 25 декември 2024 година до нощта на 2 януари 2025 година.
Как се празнува?
Като всеки друг празник, Ханука има своите традиции и обичаи. Едни от по-известните и често практикувани са запалване на ханукия; въртене на четиристранен пумпал и ядене на пържена храна.
Ханукия представлява свещник с девет свещи, като деветата се намира в центъра и е от нея се палят останалите свещи.
Чрез запалването на свещите на ханукията, евреите почитат чудото на маслото от Ханука. Всяка вечер се пали нова свещ в продължение на осем нощи. А защо осем?
Историята разказва,че когато евреите влезли в храма си , за да запалят свещи, те имали свещено масло достатъчно само за един ден горене. Все пак се случило чудо – огънят продължил да гори цели осем дни. Точно толкова били необходими на евреите да си направят още свещено масло.
Често пъти Ханука е наричан празника на светлината. Именно поради тази причина ние се събрахме и с много старание и любов създадохме тези ръчно изработени ароматни свещи, за да внесат светлина, топлина и уют във вашите домове. Можете да ни подкрепите, като ги разгледате тук. Ще се радваме да помогнем за озаряването на вашите домове в този светъл празник! 🙂
Един от най-известните символи на Ханука е именно играта с пумпала (севивон). Той представлява четиристранен връх, като на всяка от страните има изписана буква на иврит: Нун (נ); Гимел (ג); Хей (ה); Шин (ש). Пумпалът се завърта и в зависимост, коя буква се падне се събират определен брой точки.
Тъй като Ханука празнува чудото на маслото, традиционно е по време на празника да се ядат пържени храни като картофени палачинки, понички с желе и д-р.
Ако имате желание да поиграете малко игри и да научите повече неща за празника, може да видите нашата малка книжка за Ханука.
Историята
“През 168 г. пр. н. е. Антиох ІV Епифан, владетел на Сирия, нахлул в Йерусалим и без особени затруднения го завладял. След като убил много хора и разграбил града, той се върнал в Сирия.
Две години по-късно, Антиох отново се завръща в Йерусалим със своята армия, отнасяйки се към евреите с голяма жестокост. Той разрушил градските стени, опожарил най-добрата част от града и заграбил всички златни съдове и съкровища от храма, пречейки на евреите да жертват и да се покланят. На всичко отгоре осквернил олтара, като пожертвал на него прасе и издигнал жертвеник на Зевс в храма. Евреите били принудени да спрат поклонението на Бог, да престанат да празнуват всички еврейски празници и им било заповядано да не обрязват повече синовете си. Хората, които се осмелявали да нарушат тези заповеди, били измъчвани или обесвани.
Един еврейски свещеник на име Мататияу, събрал голям въоръжен отряд и въстанал срещу сирийците, преобръщайки езическите им олтари и убивайки тези, които жертвали на тях. Той наредил всички еврейски деца от мъжки пол да бъдат обрязани, след което избягали със семействата си в пустинята и заживели в пещери. Сирийците тръгнали да ги преследват и успели да убият над хиляда души, изгаряйки ги в пещерите им.
След като ги предвождал в продължение на една година, Мататияу се разболял и починал, оставяйки своя син Юда Макабей (Judas Maccabeus) като техен водач. Юда и братята му продължили да се борят срещу сирийците и през 164 г. пр. н. е. ги прогонили от страната. След победата, Юда Макабей казал на еврейския народ, че Бог очаква от тях да отидат в Йерусалим, да очистят храма и да пренесат жертви. Те отишли, възстановили олтара и върнали святите съдове в храма.
Когато вече били готови да запалят светилника в храма (менората), успели да намерят една малка каничка с масло, което щяло да им стигне само за един ден. Поставяйки вярата си в Словото на Господа, евреите запалили менората и по чудо маслото не свършило. Светилникът продължил да гори по свръхестествен начин през всичките осем дни, без да угасва, докато те можели да приготвят още олио. Това е осем-дневното „Чудо на светлините“, празнувано от евреите през всички години до днес като „Празникът на освещаването на Храма“ или „Празникът Ханука“.”